Football Champions


STATE FOOTBALL CHAMPIONS 1910 - 1974
         
  A = OFFICIAL TITLE GAME      
  B = UNOFFICIAL GAME ARRANGED AFTER SEASON       
  C = GAME ARRANGED BY EAST-WEST CONFERENCE      
  D = GAME ARRANGED WITH WDA & SE CONF. 1967      
        WDA & EDC 1968/69 TO 1975      
         
  1ST PLACE   2ND PLACE TYPE
1911 Fargo   Grand Forks (Blizzard cancelled game) B
1912 Fargo 20   Grand Forks 6 B
1913 Grand Forks 51   Park River 0 B
1914 Park River 7   Grand Forks 0 B
1915 Park River 27   Grafton 0 B
1916 Park River 39   Lidgerwood 0 A
1917 Williston 51   Devils Lake 20 A
1918        
1919 Williston 20   Larimore 13 A
1920 Williston 68   Grafton 0 A
1921 Fargo 22   Grafton 6 A
1922 Fargo 19   Bismarck 6 A
1923 Fargo 26   Minot 0 A
1924 Valley City 30   Minot 3 A
1925        
1926 Fargo 7   Minot 0 B
1927        
1928        
1929 Bismarck 12   Fargo 0 B
1930        
1931        
1932        
1933 Jamestown 12   Fargo 6 B
1934 Grand Forks 21   Fargo 7 B
1935 Minot 7   Bismarck 6 B
1936 Valley City 13   Minot 6 B
1937        
1938 Fargo 20   Dickinson 6 C
1939 Mandan 7   Grand Forks 6 C
1940 Bismarck   Grand Forks (Cold weather cancelled game) C
1941 Minot 6   Jamestown 2 C
1942 Mandan 6   Wahpeton 6 C
1943 Bismarck   Fargo (Cold weather cancelled game) C
1944 Fargo 20   Bismarck 0 C
         
         
  1ST PLACE   2ND PLACE TYPE
1945 Fargo   (Cold weather ends season before divisional titles can be declared)     C
  Grand Forks      
  Williston      
  Jamestown      
1946 Grand Forks 12   Mandan 0 C
1947 Mandan 7   Grand Forks 6 C
1948 Mandan 7   Wahpeton 6 C
1949 Bismarck 27   Devils Lake 19 C
1950 Minot   Shanley (Cold weather cancelled game) C
1951 Bismarck St. Mary's 38   Fargo 26 C
1952 Williston 7   Fargo Shanley 7 C
1953 Fargo Shanley 40   Bismarck St. Mary's 20 C
1954 Fargo Shanley 20   Jamestown 7 C
1955 Fargo 7   Bismarck St. Mary's 6 C
1956 Fargo   Jamestown (No game, cold weather) C
1957 Fargo 26   Bismarck 13 C
1958 Fargo Shanley 20   Bismarck 19 C
1959 Bismarck St. Mary's 12   Grand Forks O C
1967 Fargo Shanley 47   Bismarck 16 D
1968 Fargo Shanley 47   Minot 13 D
1969 Fargo Shanley 52   Dickinson Trinity 0 D
1970 Fargo Shanley 20   Bismarck 12 D
1971 Wahpeton   Bismarck St. Mary's  
1972 Fargo Shanley   Dickinson Trinity  
1973 Fargo Shanley   Minot  
1974 Fargo Shanley   Bismarck  
         
  CLASS A 11-MAN FOOTBALL CHAMPIONS 1975 - 1996      
         
  1ST PLACE   2ND PLACE  
1975 Fargo Shanley 35   Fargo North 16  
1976 Fargo Shanley 48   Fargo North 6  
1977 Fargo Shanley 28   Bismarck Century 6  
1978 Fargo South 19   Fargo North 10  
1979 Dickinson Trinity 27   Fargo South 14  
1980 Minot 30   Fargo Shanley 7  
1981 Fargo Shanley 21   Fargo South 3  
1982 Fargo South 31   Grand Forks Red River 7  
1983 Fargo Shanley 31   Bismarck St. Mary's 17  
1984 Bismarck 21   Dickinson 14  
1985 Bismarck 27   Bismarck St. Mary's 26  
1986 Fargo South 34   Fargo North 6  
1987 Fargo South 13   Grand Forks Red River 8  
1988 Bismarck St. Mary's 31   Fargo South 14  
1989 Fargo South 28   Devils Lake 11  
1990 Fargo South 28   Bismarck St. Mary's 12  
1991 Bismarck St. Mary's 21   Jamestown 7  
1992 Fargo South 21   Minot 13  
1993 West Fargo 6   Fargo South 2  
1994 Bismarck St. Mary's 28   Jamestown 19  
1995 Fargo North 19   Bismarck St. Mary's 14  
1996 Fargo South 23   Grand Forks Central 13  
         
  CLASS B 11-MAN FOOTBALL CHAMPIONS      
         
  1ST PLACE   2ND PLACE  
1975 Watford City 22   LaMoure 18  
1976 Watford City 15   Mayville-Portland 13  
1977 Mayville-Portland 14   Watford City 0  
1978 Watford City 20   Larimore 19  
1979 Watford City 43   Cavalier 29  
1980 Central Cass (Casselton) 26   Watford City 12  
1981 Carrington 24   Watford City 0  
1982 Fargo Oak Grove 21   Divide County (Crosby) 10  
1983 Velva 22   Oakes 21  
1984 Mayville-Portland 27   Watford City 6  
1985 Watford City 13   Cavalier 7  
1986 Watford City 7   Cavalier 6  
1987 Cavalier 14   Kenmare 7  
1988 Carrington 33   Velva 0  
1989 Beulah 20   Mayville-Portland 0  
1990 Linton 21   Mayville-Portland 14  
1991 LaMoure 27   Watford City 6  
1992 Lisbon 7 (OT)   Watford City 6  
1993 Des Lacs-Burlington 6   Harvey 0  
1994 Minot Bishop Ryan 42   Grafton 13  
1995 Killdeer 30    Harvey 14  
1996 Hazen 20   Harvey 0  
         
1997 A DIVISION started      
1997 AA DIVISION started      
         
         
AAA DIVISION FOOTBALL CHAMPIONS  
1997 AAA DIVISION STARTED      
  1ST PLACE   2ND PLACE  
1997 Dickinson 28   Bismarck 26  
1998 West Fargo 12   Wahpeton 7  
1999 West Fargo 24   Minot 14  
2000 Fargo North 43   Bismarck 22  
2001 Bismarck 21   Fargo South 9  
2002 West Fargo 51   Minot 14  
2003 West Fargo 45   Bismarck 21  
2004 Fargo South  34   GF Central 27  
2005 GF Central 39   Fargo South 29  
2006 Fargo South 21   Minot 7  
2007 Fargo South 40   Bismarck  14  
2008 Bismarck 28   Fargo South 19  
2009 Bismarck 28   Fargo South 10  
2010 Fargo South 26   Bismarck 14  
2011 Bismarck 21   Century 3  
2012  Bismarck 21   Century 0  
2013 Fargo South 42   Bismarck 34  
         
         
AA DIVISION FOOTBALL CHAMPIONS  
         
  1ST PLACE   2ND PLACE  
1997 AA DIVISION started      
1997 Minot Bishop Ryan 33   Watford City 14  
1998 Watford City 42   Rugby 14  
1999 Minot Bishop Ryan 43   Lisbon 13  
2000 Dickinson Trinity 42   Rugby 28  
2001 Dickinson Trinity 48   Hazen 6  
2002 Cavalier 18   Dickinson Trinity 0  
2003 Cavalier 28   Dickinson Trinity 7  
2004 Cavalier 36   Lisbon 12  
2005 Dickinson Trinity 21   Beulah 7  
2006 Watford City 20   Dickinson Trinity 14  
2007 Oak Grove 28   Devils Lake 0  
2008 Watford City 40   Valley City 20  
2009 Shanley 31   Devils Lake 30 (OT)  
2010 Shanley 24   Devils Lake 21  
2011 Grafton 22   Shanley 6  
2012  Shanley 14   Grafton 8  
2013 Bismarck St. Mary's 24   Wahpeton 22  
         
         
A DIVISION FOOTBALL CHAMPIONS   
         
  1ST PLACE   2ND PLACE  
1997 A DIVISION started      
1997 Velva/Sawyer 28   Harvey 8  
1998 Harvey 29   Stanley 12  
1999 Stanley 30   Carrington 12  
2000 Velva/Sawyer 22   Stanley 14  
2001 Velva/Sawyer 27   Harvey 22  
2002 Stanley/Powers Lake 20   Carrington 12  
2003 Velva/Sawyer 20   LaMoure/Litchville-Marion/Verona 13  
2004 Velva/ Sawyer 21   Larimore 12  
2005 Velva/Sawyer 33   Cavalier 12  
2006 Velva 33   Linton/HMB 8  
2007 Harvey 21   Lisbon 18  
2008 Harvey 14   Linton/HMB 0  
2009 Velva 29   Langdon/Munich 0  
2010 Velva 25   Milnor/North Sargent 20  
2011 Stanley/Powers Lake 42   Linton/HMB 6  
2012 Hazen 55   Westhope/Newburg/Glenburn 28  
2013 Hazen 20   Milnor/North Sargent 0  
         
         
DIVISION B 9-MAN FOOTBALL CHAMPIONS  
         
  1ST PLACE   2ND PLACE  
1975 Napoleon 28   Berthold 16  
1976 Elgin 28   Devils Lake St. Mary's 22  
1977 Zeeland 52   Drake 23  
1978 Zeeland 52   Hope 0  
1979 Dakota (Arthur) 18   Linton 15  
1980 Linton 24   Hope 14  
1981 Hope 26   Linton 14  
1982 Sherwood 20   Wyndmere 18  
1983 Parshall 16   Cooperstown 12  
1984 Cooperstown 14   Linton 12  
1985 Northwood 26   New England/Regent 14  
1986 New Salem/Almont 28   Turtle Lake-Mercer 14  
1987 Wyndmere/Lidgerwood 27   Elgin-New Leipzig 14  
1988 New England 36   Page/Hope/Clifford-Galesburg 33  
1989 Page/Hope/Clifford-Galesburg 35   Underwood-Riverdale 7  
1990 Rolette 32   Mott 20  
1991 Hankinson 24   Underwood-Riverdale 7  
1992 Wyndmere/Lidgerwood 20   Towner 18  
1993 Sargent Central 21   Carson/Flasher 14  
1994 Edgeley/Kulm 28   Rolla/Rock Lake 6  
1995 New England/Regent 21   Thompson 14  
1996 New England/Regent  23   Hillsboro 6  
1997 New England/Regent 16   Rolette/Wolford 14  
1998 Divide County 34   Hatton/Finley-Sharon 22  
1999 Central Valley 40   Linton 24  
2000 Linton/Hazelton-Moffit-Braddock 30   Hope-Page 8  
2001 Strasburg/Zeeland 36   Maddock 8  
2002 Linton/Hazelton-Moffit-Braddock 36   Maddock 21  
2003 Linton/Hazelton-Moffit-Braddock 24   New Rockford/Sheyenne 14  
2004 Edgeley/Kulm 40   New Rockford/Sheyenne 24  
2005 Richland 42   Divide County 7  
2006 Napoleon/Gackle-Streeter 26   Turtle Lake-Mercer 12  
2007 Mott-Regent 16   Napoleon/Gackle Streeter 14  
2008 Hillsboro 46   Williams County 8  
2009 Hankinson  27   Parshall/White Shield 12  
2010 Wyndmere/Lidgerwood 54   Wells County 12  
2011 Napoleon/Gackle-Streeter 50   North Star 42  
2012 New Rockford-Sheyene 40   Divide County 22  
2013 Cavalier 54   Westhope/Newburg/Glenburn 6  
         
         
Updated 11/18/2013