2017 NDHSCA All-State 9-man Football Team Named


November 20, 2017 8:00 pm

By Tom Mix
NDHSAA Media Specialist

VALLEY CITY, N.D. – The 2017 North Dakota High School Coaches Association (NDHSCA) All-State 9-man Football Team has been named. Listed below is the All-State 9-man Football Team as voted on by the state’s 9-man Football Coaches.

First Team Offense
Austin Urlaub, Sr., QB (Cavalier)                       
Jamison Fettig, Jr., QB (Napoleon-Gackle-Streeter)
Bryor Parisien, Sr., QB (St. John)                          
Evan Henke, Jr., QB (New Salem-Glen Ullin)              
Carter Brown, Sr., RB (North Border)                                    
Nathan Weigel, Jr., RB (Napoleon-Gackle-Streeter)              
Canaan Fagerland, Jr., RB (Bismarck Shiloh Christian)
Luke Foertsch, Sr., WR (Wyndmere Lidgerwood)              
Isaac Undlin, Jr., TE/WR (Mohall-Lansford-Sherwood)           
Charlie Moffet, Sr., OL (Wyndmere-Lidgerwood)              
Tucker Boucher, Sr., OL (North Prairie)                                    
Austin Hartman, Sr., OL (Bismarck Shiloh Christian)    

First Team Defense  
Ben Johnson, Sr., DL (Hatton-Northwood)                       
Race Kath, Sr., DL (Hankinson)                                 
Lance Weiser, Sr., DL (Linton/H-M-B)                                 
Bartholomew Ogbu, Sr., DL (Bismarck Shiloh Christian)           
Josh Wallace, Sr., LB (Mott Regent/New England)                  
Cole Southam, Sr., LB (Mohall-Lansford-Sherwood)               
Aidan Eriksmoen, Sr., LB (Divide County)                  
Hunter Sand, Sr. DB (Nelson County)                                  
Gabe Leonard, Sr., DB (North Prairie)

Second Team                                
Cadyn Schwabe, Jr. (Thompson)                                         
Wyatt Harles, Sr. (Wyndmere-Lidgerwood)                         
Andres Vasquez, Sr. (Wyndmere-Lidgerwood)                     
Jack Ihry, Soph. (Finley-Sharon-Hope-Page)         
Tristen Sott, Sr. (Cavalier)                                      
Michael Wall, Sr. (Nelson County)                                  
Teddy Allmaras, Jr. (New Rockford-Sheyenne)                   
Gabe Hartje, Sr. (Cavalier)                                        
Bo Belquist, Soph. (New Rockford-Sheyenne)                       
Tyler Long, Jr. (Napolean-Gackle-Streeter)                    
Tyler Voightman, Sr. (Oakes)                                                
Jack McCrory, Sr. (Linton/H-M-B)                                      
Cole Baulmiller, Jr. (Linton/H-M-B)                                  
Kyler McGillis, Sr. (St. John)                                               
Brian Gable, Sr. (St. John)                                               
Shayden Luna, Jr. (Towner-Granville-Upham)            
Austin Soukup, Sr. (North Prairie)                                          
Isaiah Kludt, Sr. (Hettinger)                                         
Brandon Schroeder, Sr. (New Salem-Glen Ullin)                   
Josiah Orluck, Sr. (Beach)                              
Garret Soupir, Jr. (New Salem-Glen Ullin)                         
Troy Knudson, Sr. (Divide County)                       

NDHSCA 9-man Senior Athlete of the Year:
Charlie Moffet, Wyndmere-Lidgerwood

NDHSCA 9-man Football Coach of the Year
Scott Strenge, Wyndmere-Lidgerwood

Follow NDHSAA on Twitter at @NDHSAA and visit www.ndhsaanow.com for the latest NDHSAA sports and activities news from around the state.