Girls' Basketball
Langdon Area/Edmore/Munich
Team Staff
First
Last
Position
Jennifer Romfo Coach
Rob Scherr Coach
Jennifer Romfo Assistant Coach
Harley Brown Assistant Coach
Roster
#
First
Last
Grade
Position
Height
1 Lexis Olson 10 Guard 5'11"
2 Gracie Christianson 10 Guard 5'6"
3 Kaitlynn Scherr 11 Guard 5'7"
4 Marlee Hetletved 9 Guard 5'3"
10 Dayton Porterfield 10 Center 5'9"
11 Kaylee Lowery 10 Forward 5'10"
12 Morgan Freije 9 Forward 5'10"
13 Callie Ronningen 11 Guard 5'10"
20 Jaya Henderson 7 Guard 5'6"
21 Halle Jabs 8 Guard
Forward
5'6"
22 Calyn Crockett 11 Forward 5'11"
23 Whitney Pankratz 9 Forward
Guard
5'6"
24 Olivia Christianson 8 Guard 5'6"
30 Tayler Lorenz 9 Guard 5'5"
32 Cora Badding 7 Center 5'11"
Schedule
Date
H/A
Opponent
Result
Nov 30 7:00pm Away North Border
Venue: North Border-Walhalla
W 63 - 22
Dec 4 7:00pm Home Stephen-Argyle
Venue: Langdon Area High School
L 35 - 38
Dec 8 3:00pm Away Thompson High School
Venue: Thompson High School
L 44 - 48
Dec 10 7:00pm Away Benson County
Venue: Leeds High School
W 62 - 32
Dec 15 3:00pm Away Bottineau High School
Venue: Bottineau High School
W 83 - 45
Dec 18 6:00pm Home Rolla High School
Venue: Munich High Schools
W 73 - 25
Dec 21 6:00pm Home Cavalier High School
Venue: Langdon Area High School
Dec 29 1:00pm Home Carrington High School
Venue: Carrington High School
W 55 - 38
Jan 4 2:30pm Home Dickinson Trinity High School
Venue: Shiloh Christian (District 9)
W 53 - 30
Jan 5 5:00pm Away Shiloh Christian High School
Venue: Shiloh Christian HS
W 50 - 27
Jan 8 3:30pm Home St. John High School
Venue: Langdon Area High School
W 61 - 26
Jan 11 7:15pm Home North Star
Venue: Langdon Area High School
W 59 - 23
Jan 14 4:30pm Away Rolette/Wolford Comets
Venue: Rolette High School
W 77 - 25
Jan 19 3:30pm Away Medina-Pingree/Buchanan
Venue: Pingree-Buchanan HS
W 56 - 36
Jan 22 4:45pm Away Dunseith High School
Venue: Dunseith High School
W 56 - 47
Jan 26 7:00pm Home New Rockford-Sheyenne High School
Venue: Langdon Area High School
W 60 - 30
Jan 28 4:30pm Home Four Winds/Minnewaukan
Venue: Langdon Area High School
W 58 - 56
Feb 2 6:00pm Home Grafton Spoilers
Venue: Langdon Area High School
W 69 - 61
Feb 4 4:30pm Away Warwick High School
Venue: Warwick High School
W 53 - 23
Feb 8 7:00pm - Feb 11 7:00pm Away District 8 Tournament
Venue: North Star HS
Feb 9 5:00pm Home Rolla High School
District 8 Tournament
Venue: North Star HS
W 68 - 27
Feb 11 7:30pm Home Dunseith High School
District 8 Tournament
Venue: North Star HS
W 60 - 29
Feb 18 3:00pm Home Dakota Prairie High School
Venue: Devils Lake High School
W 55 - 31
Feb 18 3:00pm - Feb 21 10:00pm Away 2019 NDHSAA Class B, Region 4 Girls Basketball Tournament
Venue: Devils Lake High School
Feb 19 6:00pm Home Harvey/Wells County
Venue: Devils Lake High School
W 73 - 34
Feb 21 7:30pm Home Four Winds/Minnewaukan
Venue: Devils Lake High School
W 59 - 46
Feb 28 1:00pm - Mar 2 10:00pm Away 2019 NDHSAA Class B Girls Basketball State Tournament
Venue: Betty Engelstad Arena
Feb 28 1:00pm Home Kindred High School
Venue: Betty Engelstad Arena
L 43 - 58
Mar 1 1:00pm Home Shiloh Christian High School
Venue: Betty Engelstad Arena
W 48 - 34
Mar 2 2:45pm Home Kidder County High School
Venue: Betty Engelstad Arena
W 53 - 42