Girls' Golf Tournament Information


State B Boys & Girls' Golf Tournament, May 27-28, 2014

The NDHSAA State B Girls’ and Boys’ Golf Tournaments will be held May 27 & 28, 2014.  The State B Girls' meet will be held at Cross Roads Golf Course in Carrington with Greg Johnson, managaer.  The State B Boys' meet will be held at Rose Creek Golf Cours in Fargo with Jon Erickson, manager. 

Day 1 Girls' Results - Top 20 Scores Individual Scores - Team Scores

Day 2 Pairings/Tee Times:  Girls' Class B

Class B Boys' Live Scoring Link   -   Class B Girls' Live Scoring Link

GOLF -Boys A
Regions        
   East Deadline May 28, 2014 Wahpeton Mike McCall mike.mccall@sendit.nodak.edu
   West Deadline May 28, 2014 Jamestown Country Club Jim Roaldson jim.roaldson@sendit.nodak.edu
State A June 3, 4, 2014 Jamestown Country Club Jim Roaldson jim.roaldson@sendit.nodak.edu
GOLF Boys & Girls B
Regions        
   Region 1 Girls Deadline May 17, 2014 Grand Rapids Lucas Issacson lucas.isaacson@sendit.nodak.edu
   Region 1 Boys Deadline May 17, 2014 Lisbon Pat Adair patrick.adair.1@sendit.nodak.edu
   Region 2 Girls Deadline May 17, 2014 Carrington Greg Johnson rjohnson@daktel.com
   Region 2 Boys Deadline May 17, 2014 Carrington Greg Johnson rjohnson@daktel.com
   Region 3 Girls Deadline May 17, 2014 Larimore Patti Aanenson Patti.Aanenson@sendit.nodak.edu
   Region 3 Boys Deadline May 17, 2014 Park River Kevin Skavhaug kevin.skavhaug@sendit.nodak.edu
   Region 4 Girls Deadline May 17, 2014 Velva Larry Long larry.long@sendit.nodak.edu
   Region 4 Boys Deadline May 17, 2014 Harvey Shane Sagert shane.sagert@sendit.nodak.edu
   Region 5 Girls Deadline May 17, 2014 Bowman  Tyler Senn Tyler.J.Senn@sendit.nodak.edu
   Region 5 Boys Deadline May 17, 2014 Medora Jim Groll jsgroll@midstate.net
   Region 6 Girls Deadline May 17, 2014 Mohall Robby Voigt robby.voigt@sendit.nodak.edu
   Region 6 Boys  Deadline May 17, 2014 Kenmare MIke Johnson michael.j.johnson.4@sendit.nodak.edu
State B Girls May 27, 28, 2014 Carrington Greg Johnson rjohnson@daktel.com
State B Boys May 27, 28, 2014 Rose Creek Jon Erickson jerickso@cord.edu

2014 Class A and B State, Region, and Individual Qualifiers:
CLASS A
East Region
May 15 at Grand Forks (King’s Walk) (Qualifier)
May 28 at Wahpeton (Region)

West Region
May 18 at Bismarck (Riverwood) (Qualifier)
May 27 at Jamestown Country Club (Region)

CLASS B
Region 1
Girls at Ashley – May 1
Hannah Wishek – South Border +15
Girls at Grand Rapids – May 8
Girls at Grand Rapids (Region) – May 15
Boys at Edgeley – May 8
Matt Rueb – South Border +5
Trent Fettig – Napoleon-Gackle-Streeter +5
Josh McLaughlin – L-H-F-C-T +5
Ross Knoll – South Border +5
Boys at Lisbon – May 5
Boys at Lisbon (Region) – May 16

Region 2
Girls at Carrington – May 5
Alexis Piatz – Kindred +11
Sydnie Saewert – Central Cass +12
Jordan Cain – Oak Grove +13
Lynne Hagemeister – Carrington +14
Nicole Heinitz – Hillsboro +14
Girls at Mayville – May 15
Girls at Carrington (Region) – May 16
Boys at Mayville – May 1
Boys at Carrington – May 9
Boys at Carrington (Region) – May 13
Team Qualifiers:
Central Cass
Oak Grove
Hillsboro-Central Valley
Individual Qualifiers:
Jake Preston – Hillsboro-Central Valley
Cody Palczinski – Kindred
Carter Kretchman – Oak Grove
Jacob Geritz – Central Cass
Nick Card – Oak Grove
Austin Reed – Hillsboro-Central Valley
Connor Rieniets – Central Cass
Riley Holland – Kindred
Alex Geritz – Central Cass
Jacob Roesler – Central Cass

Region 3
Girls at Cando – May 5
Kristen Halley – Pembina County North +8
Haily Abel – Larimore +9
Girls at Grafton – May 9
McKinzie Molde – Grafton +4
Brynn Fisher – Langdon +7
Kaylie Bjornstad – North Star +7
Girls at Larimore (Region) – May 12 – Patti Aanenson
Boys at Park River – May 2
Devan Praska – Hatton-Northwood-Thompson +7
Boys at Cando – May 9
Anthony Wentz – North Star +3
Boys at Park River (Region) – May 15
Team Qualifiers:
Park River Area
Hatton-Northwood-Thompson
Larimore
Individual Qualifers:
Carter Arendt – Park River Area
Brit Brouillard – Park River Area
Seth Smith – Larimore
Ole Knutson – Hatton-Northwood-Thompson
Connor Thorsell – Larimore
Anthony Wentz – North Star
Grant Schumacher – Drayton
Jace Peterson – Hatton-Northwood-Thompson
Devan Praska – Hatton-Northwood-Thompson
Isaac Holter - Larimore

Region 4
Girls at Velva (Region) – May 13
Boys at Harvey (Region) – May 16

Region 5
Boys at Washburn
Joey Wagner – Heart River +3
Willy Jahner – Dickinson Trinity +4

Region 6
Girls at Mohall – May 5
Callie Carlson +15
Girls at Mohall – May 8
Callie Carlson +8
Girls at Mohall (Region) – May 15
Boys at Watford City – May 6
Hunter Harris – Kenmare -1
Ryan Ross - Lewis & Clark +7
Mitchell Fifer – Tioga +7
Boys at Kenmare (Region) – May 13

Previous Girls' Golf Champions

Click here for previous Girls' Golf Champions

Updated 05/28/2014