Champions - Music


CLASS A OUTSTANDING PERFORMERS 2016-17
Alto Sax Solo West Fargo Sheyenne – Zachary L Fischer
Alto Sax Solo Mandan – Trevor Murphy
B Flat Clarinet Solo Fargo Davies – Habiba Heshmat
B Flat Clarinet Solo Fargo South - Kalena Taralson
Boys Vocal Ensemble Fargo South (Tyrese Childs, Sam Johnson, Spencer Prestegaard, Josh Miller, Connor Wieers, Jack Pifer, John Teeuwen,     Christian Nelson, Bill Risher, Max Rokke, Ivan Gordon, Zayd Amundson)
Boys Vocal Ensemble West Fargo Sheyenne (Amine Berriche, Benjamin Kensok, Isaac Samuelson, Josef Samuelson)
Boys Vocal Solo Jamestown – Andrew Dalbol
Flute Ensemble Grand Forks Red River (Annika Myers, Audrey Chan)
Flute Solo Fargo Davies - Alexia Belk
Flute Solo Grand Forks Central - Jack Bulman
French Horn Solo Fargo Davies – Casey Diers
Girls Vocal Ensemble Fargo Davies (Brenna LeMier, Claire LeMier)
Girls Vocal Ensemble Fargo Davies (Rachel Danielson, Megan Folkestad, Brenna LeMier, Claire LeMier, Olivia Raun, Hannah Seibel, Kordyn Seivert, Melody Thomas)
Girls Vocal Solo Fargo Davies – Jaylen Rick
Girls Vocal Solo Fargo North – Emily Olsen
Girls Vocal Solo Grand Forks Red River – Lauren Craig
Girls Vocal Solo West Fargo – Julie Ly
Mallet Solo Fargo Davies – Andrew Haarsager
Mallet Solo Minot – Katlynn Ellis
Mallet Ensemble Minot (Katie Ellis, Laura Spellhaug, Katie Sundbakken, Christopher Ringrose)
Marimba Solo Minot – Katie Ellis
Mixed Brass Ensemble Bismarck Century (Jane Gowman, Emily Mizell, Tiffany Peterson)
Mixed Brass Ensemble Fargo Davies (Caey Diers, Aaron Hallstrom, Brody Terry, Josiah Burkman, Sam Sharpe, Max Gieser)
Mixed Brass Ensemble Fargo South (Claire Johnson, Haley Shiek)
Mixed Instrumental Ensemble Fargo Davies (Meghan Andreachi, Evren Akyuz, Alexa Belk, Michelle Johnson, Anna Wurzer)
Mixed String Ensemble Fargo Davies (Julia Osborne, Hanson Chen, Vanessa Hellner-Born, Allen Wu, Marvin Tian, Saige Thurlow, Lily Burkhart, Marlee Paulik, Zackery Snyder, Matthewscott Dale)
Mixed String Ensemble Grand Forks Red River (Rachel Craig, Temi Haastrup, Abigail Salyers, Morgan Halliday)
Mixed String Ensemble Minot (Shelby Huston, Jonathan Mathistad)
Mixed Vocal Ensemble West Fargo (Julie Ly, Anthony Peralta)
Mixed Woodwind Ensemble Fargo Davies (Meghan Andreachi, Isaax Weintraub, Evren Akyuz)
Percussion Ensemble Fargo Davies (James Cook, Andrew Haarsager, Neelay Patel, Favor Chujor, Caroline Osborne)
Sax Ensemble Bismarck Century (Lucas Bender, Katie Ely, Eric Klein, Jaden Link)
Sax Ensemble Fargo South (Cees Postema, Parker Haug, Riley Nelson, Eli Mohs)
Tenor Sax Solo Fargo South – Riley Nelson
Trombone Solo Fargo Davies – Samuel Sharpe
Trombone Solo Bismarck Century – Tiffany Peterson
Trumpet Ensemble Bismarck Century (Hannah Churchill, Kylee Clarke, Sidney Mann, Emily Mizell, Gabe Schettler, Faith Schuerer, Seshel Yri)
Trumpet Ensemble Minot (Jayden Frantsvog, Megan Klebe, Corbin Hill, Alyssa Ramsey)
Trumpet Solo Fargo South – Claire Johnson
Trumpet Solo Jamestown – Dawon Domke
Violin Ensemble Minot (Shelby Huston, Alexie Kindy)
Violin Solo Minot - Shelby Huston
Woodwind Ensemble Minot (Danica Rumney, Kari Jenks)

 

CLASS B OUTSTANDING PERFORMERS 2016-17
Alto Sax Solo Glenburn – Sarah Miller
Baritone Sax Solo Hazen – Tyler Wolf
Bass Clarinet Solo Kindred – Andrew Rutten
Boys Vocal Ensemble New Rockford-Sheyenne (Jared Hartl, Chris Becker, Nick Hovey, Teddy Allmaras, Pieter Louters, Garret Schuster, Micah Nicolai, Gaius Arroyo, Xavier Klocke)
Boys Vocal Solo May-Port CG – Kailer Riedman
Flute Solo Langdon Area – Madison Gapp
French Horn Solo Tioga – Shawn Postovit
Girls Vocal Ensemble Harvey (Haylea Ammon, Andrea Buechler, Karlie Dockter, Lindsey English, Tatiana Friese, Rylee Heil, Christyn Knudtson, Rileigh Kummer, Jade Olschlager, Alaina Olson, Macy Olson, Kari Wolfe)
Girls Vocal Ensemble LaMoure (Alyssa Thielges, Mallory Thielges)
Girls Vocal Ensemble Park River Area (Kaitlyn Blake, Sawyer Cudmore, Annie Koenig, Casey Solseng)
Girls Vocal Solo Glenburn – Ashley Nash
Girls Vocal Solo Medina – Lydia Odenbach
Girls Vocal Solo Park River Area – Annie Koenig
Misc. Mixed Musical Ensemble-Insturmental Hazen (Shania Mantz, Jacey Mayer, Cole Dauenhauer, Emma Crawford, Lawson Babb, Carter Mattheis, Noah Ternes, Elizabeth Nolan, Mikayla Ward, Tyler Wolf, Ben Harvey, Dylan Anderson)
Misc. Mixed Musical Ensemble-Vocal New Rockford-Sheyenne (Alexis Lies, Cassidy Bjerke, Nicole Willey, Elizabeth Holzwarth, Hannah Heinz, Lauren Roscoe, Shayla Thumb, Ashley Weixel, Miranda Johnson, Abby Makay, Azja Fortney, Pieter Louters)
Mixed Instrumental Ensemble Langdon Area (Madison Gapp, Ally Welsh, Hannah Feil, Preston Close, Tanner Romfo, Raquel Bata, Lizzie Muhs)
Mixed Vocal Ensemble New Rockford-Sheyenne (Nick Hovey, Alexis Lies)
Mixed Vocal Ensemble Oak Grove (Mari Aaker, Celia Bauer, Carly Benusa, Justin Berg, Luke Bergstrom, Evelyn Gorder, Elena Linster,  Davis Sunderland, Hunter Volden)
Mixed Woodwind Ensemble Glenburn (Kyanne Derr, Rebecca Haller)
Percussion Ensemble Hankinson (Paige Benson, Mya Steinwehr)
Soprano Sax Solo Glenburn – Kyanne Derr
Trombone Solo Glenburn – Michael Harrison
Violin Solo Hazen – Cole Dauenhauer
 

Updated 07/26/2017