Champions - Boys' Track and Field


1903 Grand Forks      
1904 Grand Forks      
1905 Park River      
1906 Grand Forks      
1907 Park River      
1908 Park River & Grand Forks      
1909 Valley City      
1910 Fargo      
1911 Grand Forks      
1912 Langdon      
1913 Grand Forks      
1914 Cavalier & Grand Forks      
1915 Grand Forks      
1916 Grand Forks      
1917 Pembina      
1918 Langdon      
1919 Fargo      
1920 Fargo      
1921 Fargo      
1922 Fargo & Grand Forks      
1923 Fargo      
1924 Fargo      
1925 Fargo      
1926 Grand Forks      
1927 Grand Forks      
1928 Fargo      
1929 Bismarck      
1930 Bismarck      
1931 Fargo      
1932 Bismarck      
1933 Bismarck      
1934 Fargo      
1935 Fargo      
1936 Fargo      
1937 Fargo      
1938 Fargo      
1939 Fessenden      
1940 Grand Forks      
1941 Dickinson      
1942 Minot      
1943 Fort Yates      
1944 Fargo      
1945 Bismarck      
1946 Bismarck      
1947 Bismarck      
1948 Bismarck      
1949 Bismarck      
         
  CLASS A     CLASS B
1950 Bismarck     Ellendale
1951 Bismarck     Riverdale
1952 Bismarck     Lisbon
1953 Jamestown     Lisbon
1954 Fargo     Ellendale
1955 Grand Forks     Hillsboro
1956 Grand Forks     LaMoure
1957 Bismarck     Linton
1958 Bismarck     Linton
1959 Dickinson     Fessenden
1960 Dickinson     Bottineau
1961 Grand Forks     New Rockford
1962 Dickinson     Fort Yates
1963 Grand Forks     Richardton Assumption Abbey
1964 Grand Forks     Fort Yates
1965 Fargo     Killdeer
1966 Grand Forks     Oakes
1967 Fargo North     Minot Model
1968 Bismarck     Minot Model
1969 Bismarck     Grandin
1970 Bismarck     Grandin
1971 Bismarck     New Rockford
1972 Bismarck     Hazen & Wishek (Tie)
1973 Bismarck     Leonard
1974 Minot     Devils Lake NDSD
1975 Minot     Parshall
1976 Minot     Bowman
1977 Minot     Bowman
1978 Minot     Bowman
1979 Minot     Napoleon
1980 Minot     Mayville-Portland (Mayville)
1981 Dickinson     Hebron
1982 Dickinson     Carrington
1983 Grand Forks Red River     Mayville-Portland (Mayville)
1984 Mandan & Minot (Tied)     Mayville-Portland (Mayville)
1985 Minot     Killdeer
1986 Fargo South     Beulah
1987 Fargo South     Beulah
1988 Fargo South     Beulah
1989 Dickinson     Beulah
1990 Dickinson     Beulah
1991 Bismarck     Bowman
1992 Grand Forks Red River     Rugby
1993 Bismarck     Bowman
1994 Bismarck     Harvey
1995 Fargo South     Minot Ryan
1996 Fargo South     Rugby
1997 Dickinson     Lehr/Wishek
1998 Dickinson     Killdeer
1999 Dickinson     Lisbon
2000 Fargo South     Lisbon
2001 Minot     Lisbon
2002 Minot     Dickinson Trinity
2003 Fargo South     Dickinson Trinity
2004 Bismarck     Harvey
2005 Bismarck     Lisbon
2006 Bismarck     Dickinson Trinity
2007 Bismarck     Hazen
2008 Bismarck     Hazen
2009 Bismarck     New Town
2010 Bismarck     Rugby
2011 Bismarck     Central Cass
2012  Bismarck      Lisbon
2013  Bismarck      Lisbon
2014        
Updated 07/27/2013